Thursday, 31 December 2009

Aastalõpu Kivine rada. Rocky Road Socks.


Miks küll oma elu keeruliseks teha, kui võiks lennelda õielt õiele? Miks disainida oma enda sokimustrit, kui nii palju kauneid mustreid on tasuta saadaval, võta ja koo!? Uudishimu? Seiklus?

Isekirjuv sokilõng tundus igav. Tahtsin kududa üleni kirjatud sokke, aga ei leidnud meeldivat mustrit. Nii tuligi pähe, et teeks õige ise! Siin ta nüüd on, algaja soki"disaineri" katsetus. Rocky Road, kivine rada oli see tõesti, harutada tuli päris palju, eriti kanda. Egas ma kannaga ikka veel rahul pole. Sokid on alustatud varbast. Tavapärasel moel üle ühe rea kasvatades tuli varbaosa liiga pikk ja kitsas.

Harutasin üles. Kudusin uuesti kasvatades igal real. Järgmiseks sai jalalaba pealne motiiv liiga kõrgele, jälle harutama. Tegin kannakiilu ja tahtsin kanda kenasti mustrisse saada ning kiil oli vaja kahandada, ühesõnaga, probleemid! Korduvalt harutatud! Nii see töö käis, üks silm vaatas filmi, teine jälgis mustrit, käed kudusid ja täiendasid-parandasid mustrit käigult.

Lõpuks jätsin kiilusilmused ootele, kahandasin kanna lühendatud ridadega, ning sääreosa kududes kahandasin kiilu igal real.

Seega on ka sääre alumine osa kiiluga. Eesmärk kududa nii kaua, kui lõng otsas, sai täidetud edukalt. Kudusin kahte sokki vaheldumisi, ühe lõng jooksis tokkide seest, teise oma pealt. Ringvarrastel ei riskinud teha, kartes, et lõngad päris sassi lähevad. Huvitaval kombel said mõlemad lõngad nii täpselt otsa, ainult mõne sentimeetrised jupikesed jäid.
Kaks paari sukavardaid nr. 2,5
Kirju sokilõng Four Seasons Gründl Hot Socks Cotton Stretch, 50 gr, 230 m.
Must Wool Rich 4 Ply by Cygnet , 50 gr, 205 m.

Saturday, 26 December 2009

Kas traditsioon?






Kui kaks aastat järjest käia samal päeval samas kohas, kas seda võib juba traditsiooniks nimetada? Juhtus nii, et samuti kui eelmisel aastal, nii ka sel aastal käisime 25. detsembril Põhja-Walesis kaunist talvepäeva nautimas.
Lisaks eelmisel korral käidud Pontcysyllte Aqueduct'ile ja Chirk Castle'le sai üles otsitud ka Chirk Aqueduct and Viaduct. Siin on kõrvuti kaks uhket silda üle jõe, mille ühel kaldal on Inglismaa ja teisel Wales. Aqueduct kannab Ellesmere kanalit ja viadukt on raudteesild. Sildade lõpus läheb neist üle maantee ja kanal suundub tunnelisse. Tunnel on 421 meetrit pikk ja lõpuks jõuab välja teisele poole raudteed! Pildilt tundub, et tunnelis on valge, kuid see on kõigest välk. Tunneli ava küll paistab, sellest hoolimata on keskel ikka pilkane pimedus. Hea, et käsipuust saab kinni hoida! Ja sildade all jõeluhal talvituvad lambad :)
Väike jalutuskäik Valle Crucis Abbey kloostrivaremetes, vaikus, värske mägedeõhk, päikesepaiste, sõit mägiteedel... Mõnus talvepäev oli!

Tuesday, 22 December 2009

Jõulud tulnud ju...

Rõõmu ja rahu soovin kõigile! Kauneid jõule!


Inglismaal on komme müüa igasuguseid asju komplektina, tikkimise komplekt, seebivalamise komplekt, küpsetamiseks valmis segud, kastmepulbrid jne. Oma väikest ajukest pole eriti palju vaja vaevata. Mina, kui vana "nõukogude naine" olen ju harjunud vajaminevaid komponente tikutulega kokku otsima. Seekord sai siiski ostetud komplekt: Christmas Tree Decorations Kit! See on mõeldud śokolaadist kuuseehete valamiseks.

Vormi saab ju hiljemgi kasutada! Juhend soovitab sulatada śokolaadi mikrolaine ahjus või kuumas vees. Esimene variant polnud küll hea mõte, sest keskelt läks śokolaad juba kõrbema, kui äärtest veel sulamata oli. Kuum vesi oli märksa parem mõte. Vorme ei tasu kuhjaga täita, sest hiljem valgub üle äärte ja ei saa ilusaid kujusid. Kaunistamiseks võiks kunstiannet väheke arendada järgmise aasta jooksul ;)

Saturday, 19 December 2009

Śokolaadi-brändipallid.


Idee sain
Koffikann'ult. Minu variant sai selline:

100 g võid
1 dl suhkrut
1 tl Dr.Oetker'i vaniljekstrakti
3-4 dl kaerahelbeid (peened helbed)
4 spl SkinnyCow mint kakaopulbrit
50 ml brändit
75 ml päevalille seemneid
veeretamiseks kookoshelbeid
Sulatasin või ja segasin kõik ained kokku. Polnud aimugi, kuidas võiks kokku sobida piparmündimaitseline kakao ja brändi, aga päris huvitav on. Mõlemat on tunda, kuid kumbki ei domineeri. Kaerahelveste täpset kogust ei tea, sest lisasin veel, et segu parajalt paks oleks. Siis tõstsin segu fooliumile ja vormisin kolm pikka umbes 3 cm jämedust "vorstikest". Hoidsin neid natuke külmas. Tahkenenud "vorstikesed" lõikasin umbes 1 cm paksusteks viiludeks ja veeretasin käte vahel pallikesteks. Lõpuks veeretasin pallikesi kookoshelvestes.
Head maiustamist!

Thursday, 10 December 2009

Roosid tulipunased...



Roosi tegemiseks läheb vaja 1 meeter traaditud servaga paela.






Paela ühte otse tee sõlm.






Siis võta paela teine ots ja hakka ühest servast traati ettevaatlikult välja sikutama, vedades krookeid tasapisi edasi. Ettevaatlikult, et traat ei katkeks!



Mida rohkem kroogitud pael saab, seda parem. Mul õnnestus umbes 50-60 cm traati välja sikutada.


Kui tundub, et rohkem enam krookida ei anna, aja traat nagu traageldades läbi paela otsa, tõmba pael kokku ja mässi mõned tiirud traati ümber. Traati ära veel ära lõika!










Nüüd võta sõlmega paelaots ja hakka paela ümber sõlme mässima, südamikuks tihedamalt ja edasi spiraalselt.



Kui kogu pael on mässitud, võta lahtine traadiots ja aja risti-rästi läbi roosi põhja, et kinnitada kihid omavahel. Võib võtta abiks suure nõela või üritada lihtsalt traat läbi paelte lükata. Tuleb vaadata, et traat jookseks sujuvalt, et ei tekiks sõlmi või jonkse sisse. Lõpuks mässi mõned tiirud traati ümber paela sõlme. Lõika traadiots ära või jäta roosi kinnitamiseks (nt. kingikotile). Vormi roosi, näiteks südamiku võib veidi väljapoole tõmmata jne. Valmis!

Tuesday, 8 December 2009

Hüatsint 3

Mis siis vahepeal on toimunud mu hüatsindisibulaga?
Ööl vastu esimest detsembrit oli öökülm, miinus 1-2 ehk?. Igatahes autoaknad olid hommikul jääs. Ruttasin kuurialla oma hüatsindikest vaatama. Vesi polnud üleni külmunud, kuid jää oli vee peal küll. Näis, kas elab üle?
2. dets. oli natuke soojem, öökülma polnud, päeval umbes 7 kraadi, ja tundub, et hüatsint on elus :) Juuri on juba päris palju, kuid lühikesed, 1-2 cm, idu pole ka eriti kasvanud.



Viimasel nädalal on olnud üsna soojad ilmad, öökülma pole olnud. Vasakpoolselt pildilt on näha, et juured kasvavad jõudsalt. Parempoolselt pildilt aga on näha, et kahjuks on sibulale tekkinud hallitus. Mida peaks tegema, ei tea?

Sunday, 6 December 2009

Kuidas ma omale "sokijukud" tegin. Sock blockers.

Olen juba ammu soki-blokkijaid tahtnud. Tegelikult ma ei teagi, kuidas neid eesti keeles kutsutakse, on ikka nii või? Netist olen mõned õpetused leidnud, kuidas neid ise teha. Märksa soodsam, kui osta! Näiteks juhendid Little Sesame Knits blogis ja Eskimimi Knits blogis. Tarkused kokku kogutud, asusin tegutsema.

IKEAst leidsin plastikust painduvad lõikelauad, kaks tükki komplektis, mõõtmed 37*29 cm. Siis asusin joonistama, võttes näidiseks ühe soki.


Mõõtsin jalga ja proovisin, kuidas joonis mõne teise sokiga sobib. Nurk laba ja sääreosa vahel tuli märksa laugem, kui Little Sesame Knits blogis oleval joonisel. Seal on see nurk lähedane täisnurgale. Pidin ära kasutama mõlemad lõikelauad, ühele ära ei mahtunud. Lõikamiseks kasutasin tavalisi kääre. Pool tunnikest ja sokijukud valmis!

Thursday, 3 December 2009

Baktus


Lihtsuses peitub võlu! Soovisin kududa jämedast värviüleminekuga Rico Design Creative Poems Aran lõngast salli. Valik langes
Baktus'e kasuks. Vardad nr. 6, valmismõõdud: pikkus 170 cm (ja venib kindlasti pikemaks!), laius kõige laiemas kohas 30 cm. Kaalusin oma kaks lõngatokki ära ja hakkasin kuduma tokist, mis oli grammikese kergem. Muudkui kasvatsin aga silmuseid juurde, kuni üks tokk oli kootud ja vardail 45 silma. Haarasin teise toki ja asusin kahandama. Pettumus oli suur, kui lõng sai veidi enne salli lõppu otsa. Harutasin siis pool salli üles ning kudusin uuesti nii, et keskosas oli vardail 44 silma.

Ja kui enne olin lõnga jätkanud keset rida, siis nüüd viisin jätkukoha äärele, paistab vähem silma. Millal nad küll hakkavad tootma värviüleminekuga lõngu nii, et tokkide algused ja lõpud klapiksid omavahel?! Hea veel, et sõlmi sees polnud...

Tuesday, 1 December 2009

Jaapani väädi-sall. Japanese Vine Scarf.




Ühe soojaga teine sall ka valmis kootud! Sallile kulus üks 50g/250m tokk mohäärisegust lõnga. Vardad 3,5 mm, salli mõõdud umbes 25 x 200 cm. Muster nr. 31 raamatust 250 Knitting Patterns by Hitomi Shida. Oma üllatuseks leidsin, et sama salli mustri saab osta siit.